


| Parameter | Value |
|---|---|
| Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM | 100 µA |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 600 V |
| On-State Voltage | 1.35 V |
| On-State Current | 800 mA |
| Hold Current | 10 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| RoHS | Compliant |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 9.9 A |
| Packaging | Reel |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 900 mV |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 5 mA |
Stock: 6082
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43174
Ext.Price$0.43174
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43174 | $0.43174 |
| 10 | $0.26417 | $2.64170 |
| 50 | $0.21726 | $10.86300 |
| 100 | $0.17868 | $17.86800 |
| 500 | $0.12910 | $64.55000 |
| 1000 | $0.10943 | $109.43000 |
| 3000 | $0.09217 | $276.51000 |
| 5000 | $0.07763 | $388.15000 |
